Jak zrobić lamele DIY?
Sposobów na to, jak zrobić lamele DIY jest wiele. Rozwiązanie to jest niezwykle popularne, ponieważ pozwala dopasować tę wyjątkową dekorację do naszego wnętrza niezależnie od jego wymiarów oraz stylu, w jakim zostało urządzone. Nic więc dziwnego, że na samodzielne tworzenie lameli decyduje się coraz więcej osób. Gotowe rozwiązania nie zawsze dobrze sprawdzą się w bardzo nowoczesnym lub klasycznym wnętrzu. Także eklektyczne kompozycje potrzebują elementu oryginalnego i wyjątkowego. Lamele DIY są w tym przypadku doskonałym wyborem.
Samodzielne wykonanie dekoracji w postaci lameli na ścianę nie jest niczym skomplikowanym. Jeśli tylko odpowiednio rozplanujemy prace, przebiegną one szybko i bez problemów.
Jaka długość listew ściennych lub paneli 3D będzie nam potrzebna?
- 65 cm – to długość, jaka jest polecana do wykonania mozaiki na ścianie lub geometrycznych wzorów. Doskonale sprawdzi się ona również w przypadku ozdabiania frontów meblowych (szczególnie za pomocą paneli 3D). Jest to także odpowiednia długość do dekorowania niewielkich fragmentów ściany np. nad drzwiami lub w okolicy okien.
- 200 cm – czyli długość większości listew ściennych, które doskonale sprawdzą się do stworzenia lameli. Bez przycinania możemy więc wykonać efektowną ścianę TV lub dekorację w miejscu, gdzie dół i górę pomieszczenia zdobi sztukateria wewnętrzna.
- 275 cm – to długość, jaka sprawdzi się w większości pomieszczeń w przypadku, gdy pragniemy ozdobić całą ścianę i nie stosować listew przypodłogowych oraz sufitowych.
Lamele na ścianę – montaż
W ofercie naszego sklepu znajdują się różne modele listew ściennych oraz panele 3D, które doskonale nadadzą się do stworzenia lameli ściennych. Pomimo tego, że różnią się one między sobą kształtem i wielkością, ich instalacja przebiega w bardzo podobny sposób. Zawsze przed rozpoczęciem pracy zalecamy rozplanowanie aranżacji na kartce lub bezpośrednio na ścianie za pomocą ołówka. Minimalizuje to ryzyko wystąpienia pomyłki i demontażu listew lub paneli, co może wiązać się z uszkodzeniem dekorów i ściany.
Przed przystąpieniem do montażu należy upewnić się, że powierzchnia, do której montowane będą lamele, jest odpowiednio przygotowana. Powinna być ona czysta, sucha i prosta. Wszelkie zabrudzenia i zawilgocenia mogą utrudnić wiązanie kleju, natomiast nierówności właściwe zamontowanie listew i paneli względem siebie.
Narzędzia potrzebne do montażu lameli:
- pistolet na klej,
- odpowiednio dopasowany klej,
- piła,
- papier ścierny o niskiej gradacji,
- miarka,
- poziomica,
- skrzynka uciosowa,
- ołówek.
Listwa ścienna Wallstyl WD2 NMC
Listwa ścienna
Listwa Ścienna Decor System DSS04
Listwy ścienne gładkie DecorSystem
Przygotowanie do montażu lameli
Bardzo ważnym krokiem, o którym nie powinniśmy zapominać przed przystąpieniem do montażu, jest aklimatyzacja listew lub paneli, które będą wykorzystane do stworzenia lameli. Pamiętaj, że elementy te przebywały pomieszczeniach i miejscach o różnej wilgotności oraz temperaturze. Dobrze jest więc pozwolić im przez minimum 24 godziny dostosować się do warunków panujących w pomieszczeniu, w którym mają zostać zamontowane.
W przypadku każdej aranżacji dobrze jest rozplanować rozmieszczenie lameli na ścianie. Szczególnie jeśli jest ona niestandardowych rozmiarów lub pragniemy stworzyć mozaikę / wzory geometryczne. Zalecamy rozmieszczenie listew co około 2 cm względem siebie, jednak wielkość ta może różnić się w zależności od szerokości wybranych listew. Oczywiście w przypadku paneli 3D powinny one zostać umieszczone jeden obok drugiego, tak by stykały się ze sobą jednym z boków.
Skracanie i klejenie listew oraz paneli
Skracanie i klejenie listew praz paneli potrzebnych do stworzenia aranżacji to czynności, które tylko pozornie są trudne i skomplikowane. Dekory wystarczy przyciąć za pomocą piły na wybraną długość. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku zwykła piła ręczna, którą możemy zakupić w każdym sklepie budowlanym. W przypadku listew pomocna okaże się również skrzynka uciosowa, dzięki której ich przycięcie pod kątem 90 lub 45 stopni będzie jeszcze łatwiejsze.
Gdy wszystkie elementy mają odpowiednią długość, wystarczy już tylko przykleić je za pomocą odpowiedniego kleju do ściany we wcześniej wyznaczonym miejscu. Za pomocą poziomicy i ołówka wyznacz dokładne miejsce montażu pierwszego elementu. Wszelkie łączenia zamaskujemy za pomocą odpowiedniej masy dopasowanej do materiału, z którego wykonana jest sztukateria. Zarówno masa, jak i kleje dostępna jest w ofercie naszego sklepu internetowego. Po upłynięciu czasu wskazanego na opakowaniu możemy przejść do malowania listew lub paneli. Do tego celu należy wykorzystywać jedynie farby na bazie wody, czyli bez rozpuszczalników.