Ramki z listew ściennych - dekoracje ścian - zrób to sam
Ramki z listew ściennych to jeden z najczęściej wykorzystywanych trendów we współczesnym dekorowaniu wnętrz. Ich wykonanie sprawdzi się zarówno w przypadku przestrzeni klasycznych, jak i nowoczesnych. Do montażu ramek możesz wykorzystać profile eleganckie i delikatnie żłobione, ale również całkowicie proste i minimalistyczne. Sprawdź jak je wykonać.
Ramki z listew ściennych — jakie listwy wybrać?
Sposoby ułożenia ramek na ścianie
Obliczanie potrzebnej ilości sztukaterii
Jak uciąć listwę pod kątem 45 stopni?
Jak przykleić listwę do ściany?
Malowanie ramek z listew ściennych
Ramki z listew ściennych — jakie listwy wybrać?
W naszym sklepie internetowym znajdziesz wiele modeli listew ściennych, które doskonale sprawdzą się do wykonania ramek ściennych. Sam montaż nie jest skomplikowany, niestety Klienci często obawiają się docinania sztukaterii pod kątem 45 stopni.
Proces cięcia podobny jest do tego, jaki stosujemy, by zamontować listwy przypodłogowe lub listwy podsufitowe w rogach pomieszczeń, czyli na łączeniu dwóch ścian.
Elementy sztukaterii różnią się miedzy sobą nie tylko materiałem wykonania, ale również wielkością, grubością i oczywiście wzorem. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się nad tym, w jakiej stylistyce pragniemy udekorować dane pomieszczenie, tak by wykorzystana sztukateria idealnie się z nią komponowała.
Wszystkie listwy ścienne dostępne w naszej ofercie idealnie nadają się do ułożenia z nich ramek na ścianie. Wykonane są z trwałych materiałów, odpornych na uderzenia i o właściwościach wilgocioodpornych. Ich montaż także jest nieskomplikowany i z łatwością możesz wykonać go samodzielnie.
Sposoby ułożenia ramek na ścianie
Sposoby ułożenia ramek na ścianie są różne i zależą od wymogów pomieszczenia oraz danej aranżacji. Istotną kwestią jest zachowanie jednakowych odstępów pomiędzy elementami — sztukateria lubi symetrię, co jest szczególnie ważne właśnie w przypadku listew ściennych.
Jak więc wybrać wzór, który będzie prezentował się korzystnie i estetycznie?
- Pierwszym etapem zawsze jest dokładne zmierzenie ściany, na której montowana będzie sztukateria. Jeśli znajdują się już na niej listwy przysufitowe oraz listwy przypodłogowe, należy odjąć ich wysokość od wysokości ściany. Jeśli jesteś przed wyborem również tego typu sztukaterii, to dobry moment, by wybrać interesujące Cię modele i zorientować się, jaka mają wysokość.
- Następnie wykonaj prosty rysunek na kartce papieru uwzględniający listwy przysufitowe i przypodłogowe. Rozrysuj również układ ramek, który Cię interesuje. Na tym etapie możesz już wstępnie ocenić, czy Twój projekt jest dokładnie tym, który pragniesz zrealizować.
- Jeśli na ścianie zamontowane jest oświetlenie lub inne elementy, które pozostaną w Twojej aranżacji, dobrze jest potraktować je jako punkty odniesienia do wyznaczenia proporcji. Weź pod uwagę również rozmieszczenie okien, a także drzwi. Sztukaterię możesz również potraktować jako obramowanie niektórych elementów np. luster, obrazów, czy ulubionych zdjęć.
- Nanieś na rysunek wszystkie potrzebne wymiary oraz oblicz wymiary ramek. Na tym etapie sprawdź również, gdzie znajdują się wszelkie przełączniki i kontakty. Jeśli o nich zapomnisz, a znajdują się one w istotnych miejscach, mogą całkowicie zaburzyć wygląd kompozycji.
- Dobrze jeśli zdecydujesz się na elementy dekoracyjne, które zawisną na aranżowanej ścianie, jeszcze przed przystąpieniem do prac montażowych. Jeśli zamierzasz dopiero zakupić np. lustro, weź pod uwagę, jakie chcesz, by miało ono wymiary.
- Nie zapomnij również o meblach i ich wysokości, jeśli mają się one znaleźć na ścianie dekorowanej sztukaterią. Jest to ważne szczególnie w przypadku salonu, gdzie często na ścianie z dekoracyjnymi ramkami umieszcza się sofę lub narożnik wypoczynkowy.
- Gdy Twój projekt na kartce jest gotowy, warto zwizualizować go sobie za pomocą taśmy malarskiej. Nie uszkodzi ona powierzchni ściany, za to pozwoli Ci uzyskać pewność, że planowana aranżacja jest dokładnie taka, jaką sobie wyobraziłeś. Pozwoli Ci to również ocenić, czy wielkość paneli jest proporcjonalna do wielkości pomieszczenia.
PAMIĘTAJ! Jeśli planujesz ozdobić dekoracyjnymi ramkami więcej niż jedną ścianę, miej pewność, że cała kompozycja będzie spójna. Sprawdź, czy wymiary na każdej ze ścian będą się ze sobą zgadzać i czy całość będzie prezentowała się symetrycznie. Każda ze ścian ma zazwyczaj inną szerokość, co również należy uwzględnić.
Przykładowy schemat zaprojektowany przez nas prezentuje się w nastepujący sposób
Do jego wykonania możesz wykorzystać:
Obliczanie potrzebnej ilości sztukaterii
Obliczanie potrzebnej ilości sztukaterii jest niezwykle ważne, dlatego nie zalecamy pomijać tego kroku i dokonywać zamówienia „na oko”. Podczas tworzenia dekoracyjnych ramek musimy pamiętać, że będzie nam potrzebny naddatek produktu, który spożytkujemy na wykonanie cięć pod kątem 45 stopni.
Dzięki dokładnemu zmierzeniu ściany oraz rozrysowaniu przyszłej sztukaterii na kartce, obliczenie potrzebnej ilości powinno być dużo łatwiejsze.
WAŻNE: Pamiętaj, by obliczyć ilość mb listwy, która potrzebna Ci będzie do wykonania aranżacji. Nie polega to na zsumowaniu długości boków!
Listwy ścienne dostępne w naszej ofercie najczęściej sprzedawane są w długościach: 2 m, 2,4 m, 2,44 m.
Na podstawie naszej przykładowej aranżacji możemy obliczyć ilość potrzebnej sztukaterii w następujący sposób:
Będziemy potrzebowali 17 listew po 2 mb (+ 1 dodatkowa listwa dla ostrożnych, na ewentualne poprawki). Jak to policzyliśmy? To proste!
Do wykonania jednego z boków ramki o długości 160 cm potrzebujemy ok. 180 cm długości listwy. (Czyli dodajemy od 5 do 10 centymetrów na każde planowane cięcie pod kątem 45 stopni. Nasza listwa ma 4 cm wysokości, więc założyliśmy dodatkowe 10 centymetrów).
Więc na przykładową ramkę o wymiarach 160 × 80 cm potrzebujemy 3 listwy o długości 2 mb. Po jednej listwie na boki o długości 160 cm i po połowie listwy na boki o długości 80 cm.
Z kolei do wykonania ramki o wymiarach 160 × 160 cm potrzebujemy 4 listwy — po jednej na każdy bok.
W taki sam sposób należy policzyć wszystkie ramki, jakie zamierzamy wykonać. Jest to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób obliczeń, który zagwarantuje nam, że sztukaterii na pewno nie zabraknie.
Listwa ścienna z poliuretanu MD002 MARDOM DECOR
Listwa ścienna ozdobna, listwy ścienne dekoracyjne
Potrzebne narzędzia
Aby montaż przebiegł szybko i bezproblemowo warto wcześniej wyposażyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria, które znacząco ułatwią prace. Montaż ramek na ścianie z listew ściennych nie wymaga wykorzystania specjalistycznego sprzętu, natomiast potrzebne będą:
-
wybrane listwy ścienne (pamiętaj o zapasie listew na potrzebę docięcia ich w narożnikach),
-
skrzynka uciosowa,
-
piła ręczna o drobnych ząbkach lub elektryczna ukośnica,
-
odpowiednio dopasowany klej montażowy do sztukaterii,
-
pistolet wyciskający do silikonu,
-
szpachla lub masa do łączeń (w zależności od producenta listew),
-
miara,
-
ołówek,
-
taśma malarska,
-
bezrozpuszczalnikowa farba do wnętrz w wybranym kolorze,
-
wałeczek lub pędzelek,
-
poziomica lub dalmierz laserowy z poziomicą.
Jak uciąć listwę pod kątem 45 stopni?
Cięcie listew styropianowych i poliuretanowych pod kątem 45 stopni nie jest tak skomplikowane, jak to mogłoby się wydawać. Warto jednak podejść do tematu na spokojnie i wyposażyć się w narzędzia, które ułatwią prace.
Dzięki skrzynce uciosowej przycinanie sztukaterii styropianowej jest banalnie proste. Wystarczy wykorzystać specjalne rowki, które znajdują się na jej powierzchni. Za jej pomocą możesz wykonać precyzyjne cięcie zarówno pod kątem prostym, jak i kątem 45 stopni.
Docinanie listew styropianowych pod odpowiednim kątem nigdy nie było tak proste, jak z wykorzystaniem tego prostego narzędzia. Kształt litery „U” umożliwia wygodne umieszczenie profilu w jego środku, a dwa rozmiary skrzynki uciosowej pozwalają na dopasowanie jej wielkości do montowanej sztukaterii.
Aby dociąć listwy sufitowe, ścienne i przypodłogowe wykorzystaj zwykłą piłkę ręczną z ostrymi ząbkami.
Jak dociąć listwy w narożnikach wewnętrznych bez skrzynki?
Aby dociąć listwy przysufitowe pod odpowiednim kątem, zawsze rekomendujemy zaopatrzenie się w skrzynkę uciosową. Nawet najmniejsze modele dobrze sprawdzą się w przypadku listew ściennych oraz, aby przyciąć listwy podsufitowe i przypodłogowe. Największe skrzynki przeznaczone są do bardzo dużych elementów sztukaterii, takich jak gzymsy, czy listwy elewacyjne. Jednak zawsze warto upewnić się, który model przyrżni będzie opowiedni jeszcze przed zakupem, sprawdzając jej wymiary.
Za pomocą skrzynki uciosowej dotniesz profile pod odpowiednim kątem. Robiąc to „na oko”, np. zaznaczając jedynie ołówkiem linię cięcia, zawsze istnieje bardzo wysokie ryzyko, że finalnie kąty nie będą do siebie idealnie pasować. Dlatego zalecamy ciąć listwy styropianowe z wykorzystaniem skrzynek uciosowych.
Jak przykleić listwę do ściany?
Klejenie listew nie jest skomplikowane. Do wykonania prac potrzebna będzie nam poziomica lub dalmierz laserowy z poziomicą.
Laserowa poziomica jest sporym ułatwieniem, ponieważ wyświetla na ścianie poziome i pionowe linie, dzięki którym wystarczy po prostu przyłożyć do ściany listwy, by móc je zamontować poprawianie. Poziomica ręczna wymaga więcej pracy podczas określania linii oraz zwiększa ryzyko wystąpienia ewentualnych poprawek. Jeśli jednak nie chcesz inwestować w dodatkowy sprzęt, będzie ona całkowicie wystarczająca.
Do przymocowania ramek z listew ściennych będzie Ci oczywiście również potrzebny odpowiedni klej montażowy. Zawsze rekomendujemy wybór kleju producenta wybranych listew ściennych. Takie spoiwo jest najlepiej dopasowane do materiału, z którego wykonano daną sztukaterię, charakteryzuje się również odpowiednią siłą wiązania. W przypadku miejsc wilgotnych pamiętaj o wyborze klejów wodoodpornych.
Klej należy nałożyć na środku tylnej powierzchni listwy. Postaraj się dostosować ilość kleju do szerokości Twojego profilu, jeśli jednak nałożysz za dużo i spoiwo wycieknie na zewnątrz — nic straconego. Wystarczy zebrać nadmiar wilgotną ściereczką.
Pamiętaj, by nie dociskać od razu listwy do końca, szczególnie jeśli używasz poziomicy ręcznej. Najpierw upewnij się, że profil znajduje się w odpowiednim miejscu, a dopiero później mocno dociśnij sztukaterię do ściany. Ponieważ podczas dociskania listwa może delikatnie się przesunąć, na koniec również sprawdź jej położenie za pomocą poziomicy ręcznej.
Jeśli powierzchnia Twojej ściany nie jest idealnie równa, możesz użyć kleju do zamaskowania powstałych szczelin między listwą a ścianą. Wszelkie łączenia między listwami zamaskujesz, wykorzystując masę do maskowania łączeń danego producenta. Produkt ten będzie idealnie dopasowany do materiału, z którego wykonano dany profil.
Nadmiar wystarczy usunąć mokrą ściereczką i pozostawić do wyschnięcia. Możesz także zetrzeć powierzchnię delikatnym papierem ściernym.
Malowanie ramek z listew ściennych
Malowanie ramek z listew ściennych jest ostatnim etapem prac montażowych. Polecamy malowanie listew razem ze ścianą, co da najbardziej estetyczny efekt. Jeśli jednak chcesz, by ramki wyróżniały się na tle ściany — możesz również pokryć farbą jedynie profile ścienne.
W zależności od tego, na które listwy się zdecydujesz, potrzebne może być zagruntowanie ich powierzchni — część z nich jest już pokryta specjalnym primerem. W każdym przypadku musisz jednak pamiętać, by oczyścić i wysuszyć powierzchnię Twoich ramek na ścianie.
Prace najlepiej wykonać przy pomocy małego wałeczka lub pędzelka, który sprawdzi się w przypadku profili, których kształt jest zaokrąglony. Do malowania odpowiednie będą popularne farby ścienne na bazie wody, czyli takie, które nie zawierają rozpuszczalników.
Najczęściej wystarczą dwie warstwy farby, by całość prezentowała się estetycznie, a powierzchnia listew została całkowicie pokryta. Zwróć uwagę, by farba została dokładnie i równomiernie rozprowadzona.
I gotowe! Tak wykonana kompozycja jest skończona i możesz przystąpić do wykonania pozostałej części aranżacji.
W artykule wykorzystane zostały zdjęcia z bloga: homeandcompany.pl