Sufit halogenowy
Sufit halogenowy jest jedną z najczęściej spotykanych dekoracji sufitu w domkach jednorodzinnych, jednak możesz umieścić go również w przypadku biura, czy obiektu usługowego. Element sprawdzi się doskonale także w przypadku mieszkania.
Kształt aranżacji zależy w zupełności od tego, jak pragniesz, by prezentowała się Twoja zabudowa. Sufity podwieszane możesz dopasować całkowicie do wymogów Twojego wnętrza. Sprawdzą się doskonale w każdym pomieszczeniu, a ich stworzenie nie wymaga angażowania ekipy fachowców. Masz również możliwość pomalowania sufitu halogenowego na dowolny kolor, w zależności od tego, jak chcesz, by prezentowała się Twoja kompozycja.
Tego typu zabudowa to rozwiązanie popularne szczególnie w nowoczesnym budownictwie, gdzie różnicowanie poziomów na suficie jest jedną z form dekoracji. Sufit na halogeny wprowadzi do aranżacji klimatyczne oświetlenie, a także pozwoli Ci zamaskować nieestetyczne miejsca oraz instalację elektryczną, hydrauliczną i klimatyzację.
Sufit podwieszany halogenowy
Sufit podwieszany halogenowy możesz zamontować jako główne oświetlenie lub jedynie jako oświetlenie punktowe. Możesz wykorzystać go w każdym pomieszczeniu w swoim domu — elementy wykonane z zielonej płyty GK przeznaczone są do miejsc wilgotnych. Masz więc szansę stworzyć aranżację sufitu podwieszanego z halogenami również w kuchni i łazience.
Najczęściej jednak stosujemy tę wyjątkową dekorację w salonie, jako uzupełnienie ścianki telewizyjnej lub centralny punkt sufitu. W naszej ofercie znajdziesz moduły w kształcie litery „U” montowane w dowolnym miejscu na suficie, ale również takie w kształcie litery „L” - przeznaczone do montażu w miejscu łączenia się ścian z sufitem.
Możesz również stworzyć aranżację sufitu podwieszanego, w którym zastosujesz nie tylko halogeny, ale i taśmy ledy w wybranym przez siebie kolorze i barwie. Ich rozmieszczenie w zupełności zależy od danej kompozycji, jej kształtu, wielkości i stylu pomieszczenia.
Montaż halogenów w suficie podwieszanym
Montaż halogenów w suficie podwieszanym nie jest skomplikowany. Jest to jednak na tyle ważny element danego pomieszczenia, że warto dokładnie przemyśleć jak rozmieścić punkty świetlne.
Odpowiednio dobrany rodzaj oświetlenia jest w stanie nie tylko oświetlić pomieszczenie, ale również stać się ważnym elementem wystroju. Sprawdzi się on szczególnie w miejscach do pracy, jakimi są wszelkie gabinety oraz biura, a także w kuchni nad blatem roboczym.
Prezentowane w naszym sklepie internetowym sufity halogenowe są niezwykle łatwe w montażu. Potrzebne będą Ci do niego przede wszystkim aluminiowe profile. W zależności od tego, który z modułów wybierzesz, mogą być one niezbędne do połączenia jego części ze sobą lub bezpośrednio do przymocowania w wybranym miejscu na ścianie i suficie.
Pamiętaj o wcześniejszy przygotowaniu otworów pod halogeny. Po umieszczeniu elementów w wybranym miejscu możesz przejść do maskowania łączeń i miejsc wkrętów, a następnie do montażu oświetlenia. Ostatnim etapem jest zagruntowanie powierzchni i pomalowanie jej na wybrany kolor farbami do wnętrz. Pamiętaj, by nie używać do tego celu produktów z zawartością rozpuszczalników, które mogą uszkodzić powierzchnię zabudowy.
Oświetlenie ledowe umieszczane jako dodatek do sufitu podwieszanego montuje się zazwyczaj po obwodzie zabudowy. Dzięki montażowi ze specjalnym ściemniaczem masz możliwość za pomocą pilota sterować intensywnością i kolorami światła (w przypadku zestawu led RGB). To nie tylko funkcjonalne rozwiązanie w przypadku kuchni i łazienki, ale również sypialni. Ciekawym pomysłem jest również sufit z podświetloną wnęką np. w kolorze czarnym.
Podwieszany sufit halogenowy — jak rozmieścić halogeny
Podwieszany sufit halogenowy nie jest skomplikowany w montaż, jednak często zastanawiamy się jak rozmieścić w nim halogeny, by oświetlenie było równomierne. Tego typu źródło światła możemy potraktować jako jedyne oświetlenie w pomieszczeniu lub jedynie jako podświetlenie niektórych jego części.
Jeśli interesuje nas pierwsza opcja, warto rozplanować układ, zanim jeszcze przejdziemy do prac montażowych, ponieważ pozwoli nam to na łatwiejsze wykonanie wszystkich potrzebnych otworów i instalacji elektrycznej. Halogeny powinny być montowane w sposób, który równomierne oświetli całe wnętrze. Nie należy rozmieszczać ich zbyt gęsto (co spowoduje zbędny wzrost rachunków za energię elektryczną) oraz zbyt daleko od siebie (co spowoduje powstanie zaciemnionych stref).
Planując więc optymalny rozstaw, zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę kształt i wielkość pomieszczenia, moc halogenów, na które się zdecydowaliśmy, ale również kąt ich świecenia. Warto również dobrać oświetlenie dokładnie pod typ pomieszczenia, w jakim zostanie ono zastosowane. Sugerowana średnia moc świecenia jest inna w łazience, a inna w sypialni, czy kuchni.
Oryginalną, równie ciekawą opcją, jest wykorzystanie sufitu halogenowego jako oświetlenia akcentującego, czyli dodatkowego. Dzięki niemu wyeksponowane konkretnego miejsca w pomieszczeniu będzie niezwykle proste. W ten sposób możemy podświetlić nasz ulubiony obraz na ścianie, wykończyć ściankę nad telewizorem, ale również doświetlić kącik do czytania, miejsce pracy, czy blat roboczy w kuchni. Sufity podwieszane z halogenami są również często wykorzystywane w łazience, gdzie pełnią rolę funkcjonalnego oświetlenia nad lustrem.
W tym wypadku rozstaw halogenów zależy w zupełności od tego, jakie mamy oczekiwania względem oświetlenia. Nie zawsze musi ono być bowiem funkcjonalne, czasem pragniemy, by było ono po prostu estetyczne. Właściwie dobrane jest jednak w stanie całkowicie mienić styl, wygląd i charakter danej przestrzeni.
Odległość pomiędzy poszczególnymi punktami świetlnymi będzie różna również ze względu na to, czy zdecydujemy się na moduł w kształcie litery „U” umieszczony w dowolnej części sufitu, czy w kształcie litery „L” montowany w miejscu łączenia się ściany z sufitem.
Gdzie sprawdzi się sufit podwieszany z halogenami?
Sufit podwieszany z halogenami może być mocowany w dowolnej części sufitu oraz w każdym typie pomieszczenia. Jeśli pragniesz zastosować go w miejscach narażonych na występowanie wilgoci, wystarczy, że wybierzesz elementy wykonane z zielonej płyty gips-karton. Ich impregnowana powierzchnia jest dodatkowo zabezpieczona przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci.
Tego rodzaju wyjątkową zabudowę możesz wykorzystać jako:
-
równomierne doświetlenie pomieszczenia, jeśli zdecydujesz się zamontować sufit z halogenami wzdłuż każdej ściany pomieszczenia,
-
wydzielenie funkcjonalnych stref użytkowych w pomieszczeniu (np. w przypadku oddzielenia jadalni od kuchni lub salonu),
-
element dekoracyjny w pomieszczeniu np. poprzez dodanie do sufitu podwieszanego z halogenami czarnej wnęki oświetleniowej,
-
doświetlenie miejsc, do których niewystarczająco dociera światło z oświetlenia głównego zastosowanego w pomieszczeniu,
-
sposób na wprowadzenie do wnętrza przytulnego akcentu, jeśli zdecydujesz się zastosować oświetlenie o ciepłej barwie,
-
oświetlenie główne, które dodatkowo sprawdzi się jako dekoracyjny akcent na suficie,
-
nowoczesny sposób na dekorację wnętrza za pomocą oświetlenia, szczególnie jeśli zdecydujesz się połączyć sufity halogenowe i taśmy led.